Yüksek Tansiyon

1 minute, 15 seconds Read
Paylaşın

Sağlık bakanlığının insanları bilinçlendirmek için sağlık kurumlarına dağıttığı broşürler ne yazık ki okumayı  sevmeyen insanlarımız tarafından dönüp bakılmayanlar kategorisinde en ön sırada diyebiliriz. Ama ben burada her gördüğüm broşürdeki bilgileri yazarak belki buraya yolu düşenlere bir nebzede olsa yararım olur.

Yüksek tansiyon kan dolaşımı için damarlarımızda gerekli olan kan basıncının normalden fazla olmasıdır.en sık rastlanan belirtileri baş dönmesi baş ağrısı ,kalp ağrısı kulak çınlaması nefes darlığı çift veya bulanık görme burun kanamaları düzensiz kalp atışlarıdır.

Nedenleri ise kalıtım cinsiyet, şeker hastalığı, şişmanlık sigara, alkol, stres, fazla tuz kullanımı, yetersiz fiziksel aktivite, sağlıksız beslenme ve yaşlanmadır. Yüksek tansiyon kontrol altına alınmazsa inme, kalp krizi, kalp hastalığı, damarlarda anevrizma oluşumuna böbrek yetmezliğine körlüğe ve bilinç bozukluklarına neden olabilir şişmanlık yüksek kolesterol değerleri, şeker hastalığı ile birlikte ise inme, kalp krizi, riski artar.

Önlenme ve Tedavi
Tütün ve alkol kullanımından vazgeçilmesi sağlıklı beslenme, düzenli egzersiz, tuz tüketiminin azaltılması fazla kilo veya şişmanlık varsa kilo altına alınması için yeterli olabilir, eğer yeterli olmazsa hekim kontrolünde ilaç başlanabilir.

Benzer Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir