Yüksek lisans öğrencisi hemşireye veteriner danışman ataması

2 minutes, 4 seconds Read
Paylaşın

Türk Hemşireler Derneği  Başkanı Doç. Dr. Azize Atlı Özbaş, geçen yıl Haziran ayında Fırat Üniversitesi’nde eğitim alan bazı meslektaşlarından aldıkları ihbarlar sonucu İç hastalıkları (Dahiliye) alanında uzmanlık yapacak hemşire öğrencilere, danışman olarak veteriner öğretim üyesi atanmasından haberdar olduklarını anlattı. Doç. Dr. Özbaş, yaklaşık bir yıldır devam eden süreçle ilgili detayları aktardı.

Doç. Dr. Özbaş, Uzman bir hemşire demek, branşa hakim, hemşirelik bilgi ve becerisine hakim bir hemşire demektir. Öyle ki yasa, uzman hemşireye uzmanlık alanıyla ilgili bir klinikte çalışıyorsa buranın sorumlu hemşiresi olma hakkı vermiştir. Bu nedenle de uzman hemşirelik, hem toplum sağlığının korunması, hem de hasta bakım kalitesi ve güvenliği açısından son derece önemli, kritik bir pozisyondur. Fırat Üniversitesi’ndeki olayda ise bir veteriner, hemşireliği geçtim, uzman hemşire yetiştirmekte danışmanlık yapabileceğini iddia ediyor dedi.

YÖK Sağlık Komisyonundan aksi karar çıktı
Veterinerliğin Sağlık Bakanlığı’nda tanımlanan bir sağlık mesleği dahi olmadığını söyleyen Doç. Dr. Özbaş, süreci şöyle özetledi:

Bu, son derece riskli bir durumdur. Emsal teşkil etmesi açısından da oldukça problemli ve tehlikelidir. Biz, Türk Hemşireler Derneği olarak bu olayı son derece önemsedik. Hem hukuk büromuz, hem Hemşirelikte Eğitim Derneği, hem de özel dal hemşirelik derneklerimiz olmak üzere, bu ihbarları aldıktan sonra 33 dernekle birlikte Fırat Üniversitesi’ne bir tavsiye mektubu yazdık. Üniversite, kendi içinde bazı değerlendirmeler yaptıktan sonra süreci YÖK’e iletti. Konu, 2022 yılının yaz aylarında YÖK’ün Tıp Sağlık Komisyonu’na geldi.

Bu ülkenin sağlık alanında, tıp, hemşirelik, diş hekimliği gibi fakültelerinin dekanlarının bir araya gelip tartıştığı bu toplantıda, dekanlar yüzde 70 üzerinde bir oranla, böyle bir uygulamanın bilime aykırı olduğunu, uygulamaya ters düştüğünü söylediler ve bu yönde bir karar çıktı. Ama Sağlık Bilimleri Enstitüsü, 2022-2023 Bahar döneminde, iç hastalıkları hemşireliği alanında yüksek lisans yapmak isteyen öğrenciler için duyuruya çıktı; yüksek lisansa 2 öğrenci alındı. Bu öğrencilere de veterinerlik mezunu danışman hocalar atandı. dedi.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir