ada robot
ada robot

Yoğun Bakımlarda Robot Hemşire Dönemi Başlayacak

2 minutes, 59 seconds Read
Paylaşın

Sağlık alanındaki teknolojik gelişmelere bir yenisi daha eklendi. Yapay zekâ ile işlevsellik kazanacak olan yoğun bakım robot hemşireleri yaşam bulgusu alıp, ilaç uygulama, solunum ve oksijen ölçümlerini yapıp, değerlendirebilecek. Yapay zekâ modeli geliştirildikten bir yıl sonra Türkiye’deki tüm hastanelerde kullanılabilecek olan robotlar, hemşirelerin çalışma yükünü hafiflemiş olacak.

Beykent Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen Hemşirelikte İnovasyon Zirvesi üniversitenin Beylikdüzü yerleşkesinde sağlık çalışanları ve geleceğin sağlıkçıları olan öğrencilerin yoğun katılımıyla gerçekleşti. Zirvede sağlık çalışanlarının hastane ortamında çalışma yükünü azaltacak olan 35 proje sunuldu. Projeler arasında en dikkat çeken ise yapay zekalı yoğun bakım robot hemşiresi ADA oldu. Hemşirelik Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Hamiyet Kızıl ile Dr. Öğr. Üyesi Atınç Yılmaz’ın hazırlamış oldukları projenin prototipi geliştirildi. Yapay zekâ modeli de geliştirildikten sonra 1 yıl içerisinde tüm hastanelerde kullanılabilecek.

Nabız, oksijen ve solunum gibi vital bulguları yapabilecek olan robotların hemşirelerin çalışma yükünü hafifleteceğini belirten proje geliştiricisi Öğr. Görevlisi Hamiyet Kızıl, robotların sağlık alanında kullanılmaya başlanmasıyla hemşirelerin asıl işleri olan bakım ve terapötik iletişim için hastalarına daha fazla vakit ayırabileceğini kaydetti. Teknolojik gelişmelerin hemşirelik mesleği için çok önemli olduğunu ancak robotların hemşirelerin yerini alması gibi bir yanılgıya da düşülmemesi gerektiğini söyleyen Kızıl, Robotların hemşirelerin yerini alması gibi bir durum söz konusu olamaz. Robotlar hemşirelerin yerini asla alamaz. Çünkü bakım ve terapötik iletişimi insandan başkası yapamaz. O nedenle bizler hemşirenin hastaya daha fazla dokunabilmesi için bu teknolojiyi ürettik dedi.

35 proje üretildi

Öğrencileriyle dört yıldır gerçekleştirmiş oldukları zirveler ile hemşirelik alanında yararlı olabilecek projeler geliştirdiklerini kaydeden Beykent Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Hamiyet Kızıl, Hemşirelik mesleğine katkı sağlayabilmek için fikirler ürettik. Zaten fikir inovasyonun ilk basamağıdır. Sonra da derslerimizde öğrencilerimizin fikirlerini ürüne nasıl çevirebiliriz onun üzerine çalışmalar yaptık. Ortaya çok güzel ürünler çıktı. İlk üç yılda 120 proje ürettik. Bu zirvemizde ise 35 projemiz var diye konuştu.

Hemşireler hastalarına daha fazla vakit ayırabilecek

Yapay zekalı yoğum bakım robot hemşiresi ADA hakkında da bilgi veren Kızıl, Dr. Öğr. Üyesi Atınç Yılmaz ile geliştirmiş olduğumuz ve Akın Robot’tan da destek aldığımız bir proje. Bu projeyi yapmamızdaki amaç hemşireler bağımlı rolleri olan sağlık çalışanlarından. İlaç uygulama, yaşam bulgusu alma gibi işlevlerle çok fazla zaman kaybediyorlar. Dolayısıyla bu zaman kaybı olmasın, bunları robotlar yapsın ve hemşireler asıl işi olan bakım ve terapötik iletişim için hastalarına daha fazla vakit ayırsın diye bu projeyi geliştirdik. Proje hayata geçtiğinde robotumuz hemşirelerimizin bağımlı rollerini yerine getirirken hemşireler de bağımsız rollerini yerine getirmiş olacaklar şeklinde konuştu.

Benzer Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir