Ucim

2 minutes, 33 seconds Read
Paylaşın
Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneği (UCİM), İzmir’in Menderes ilçesinde bir köy okulunda öğretmenlik yaptığı sırada öğrencilerinin okul müdürü tarafından istismara uğradığını ortaya çıkararak yargıya taşıyan ve okul müdürünün 82 yıl 6 ay hapis cezası almasını sağlayan öğretmen Saadet Özkan ve bu mücadeleye başından beri destek olan Sayın Yücel Ceylan tarafından 11 Temmuz 2017’de kurulan çocuk istismarı ile mücadele eden tamamen bağımsız dernektir.
Derneğin amacı hiçbir kâr amacı gütmeksizin çocukların sağlıklı bir biçimde yetişmesini sağlamak, çocukları her tür duygusal, fiziksel ve cinsel istismar ile her türlü ihmalden korumak, bu olayların yaşanmasının önüne geçmektir. Dernek bu amaç doğrultusunda;
⮚ Her yaş grubundan çocuklarımız için farklı eğitim programları geliştirerek onların kendilerini koruyabileceği bilgi düzeyine ulaşmalarını sağlar.
⮚ Anne-baba eğitimleriyle ebeveynlerin çocuklarını nasıl koruyacağı, nasıl güven içerisinde büyüteceklerini öğretmeyi amaçlar.
⮚ Okul, kreş, spor kulüpleri gibi çocuklarla temas içerisinde olan tüm eğitimcileri çocukların eğitim hayatını nasıl daha güvenli hale getirebilecekleri konusunda, Eğitim kurumları ile ortak projeleri geliştirir.
⮚ Gerek ulusal, gerekse uluslararası kuruluşlarla ve gerçek ve tüzel kişilerle iş birliği yapar,
⮚ Çocuk istismar ve ihmalini önleme konusunda kamuoyu yaratmak amacıyla kitle iletişim araçlarından yararlanmak için ilgili kuruluşlarla işbirliği yapar,
⮚ İstismara uğramış çocukların şikayet , takip ve hukuki her türlü iş ve işlemlerinde gönüllü olarak rehberlik eder, destek olur, ilgili işlemleri takip eder.
Çocukların cinsel istismarı suçu yalnızca toplumumuzun bir sorunu olmayıp, evrensel boyutta kanayan bir yaradır. Öncelikle bu insanlık suçunun önlenmesi için eğitim ve farkındalık faaliyetleri yapılmalıdır. Sonrasında ise suçun ortaya çıkması ve ispatı yargılamanın salahiyeti açısından çok önemlidir.
BİR İSTİSMAR VAKASIYLA KARŞILAŞTIĞINIZDA SUSMAYIN! İHBAR EDİN!
ALO 183 TC AİLE VE SOSYAL HİZMETLER BAKANLIĞI
ALO 112 ACİL ÇAĞRI MERKEZİ
EN YAKIN KARAKOLA GİDEREK VE SAVCILIĞA BAŞVURARAK OLAYI  İHBAR EDEBİLİR, ŞİKAYETÇİ OLARABİLİRSİNİZ.
www.ucim.org.tr ADRESİNDEN  İHBARDA BULUNABİLİRSİNİZ.
UCİM’e ulaşan ihbarlar, Hukuk Komisyonu Başkanlığımızca incelemeye alınır, gerekli ön araştırması yapılır ve çok acil olarak savcılığa suç duyurusunda bulunulur.
1 Nisan 2022 itibariyle 75.000 i aşkın gönüllü üyesi; Mersin, İzmir, Konya, İstanbul, Erzurum, Kayseri, Mardin, Van, Ordu, Antalya’da bulunan temsilcilik ofisleri ve Ankara’da bulunan Proje Ofisi ile ülke çapında aktif biçimde faaliyette bulunmaktadır. Sizler de https://fonzip.com/ucim/form/ucim-gonullu-uye-ol adresinden üye olarak bu mücadeleye destek olabilirsiniz.

Benzer Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir