Şanlıurfa EAH’ta Hemşirelere Eczaneden İlaç Getir Götürü Yaptırılamayacak!

1 minute, 23 seconds Read
Paylaşın

Hemşirelerin görev tanımı konusunda sahada yaşanan işleyişle mücadele devam ediyor. Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi (EAH) servislerinde eczanelere ilaç alımı için hemşirelerin görevlendirildiği, hemşirelerin görev yerlerini terk ederek eczaneden ilaç almaya gönderilmesi ile ilgili sendikal bir kazanım elde edildi.

Hemşirelik mesleği görev tanımında olmadığı halde sahada bulunan hemşirelere idareciler tarafından verilen birçok işten biri de eczanelerden ilaç alma işlemi. Hemşireler ve Tüm Sağlık Profesyonelleri Çalışanları Sendikası (HEP-SEN), Şanlıurfa EAH’ta, görevli hemşirelere eczaneden ilaç getir götür yaptırılmasına son verilmesi konusunda yaptığı başvuruda Hemşirelik Yönetmeliği ile hemşirelerin görev ve sorumluluk alanlarının sınırlarının kanunen çizilmiş olduğuna işaret etti. Uygulamanın iptal edilmesi için, Aralık ayında yapılan başvuru HEP-SEN Şanlıurfa temsilcilerinin de çabalarıyla sonuç verdi.

Sendikaya konuyla ilgili gelen ihbar üzerine 19 Aralık 2022 tarihinde hastane yönetimine söz konusu uygulamanın hukuka ve norm hiyerarşisine göre çözümü için başvuruda bulunan HEP-SEN, başvuru ile ilgili sevindiren haberi paylaştı. HEP-SEN Hukuk Servisi tarafından takip edilen süreçte Şanlıurfa EAH temsilcilerinin de konuyla ilgili çalışmaları netice verdi. Şanlıurfa EAH’ta artık hemşireler görev tanımlarındaki gibi hekimin reçete ettiği ilacı hastaya uygulama görevini sürdürecek, hastanenin eczanesinden reçete edilmiş ilacı getir götür görevini yapmayacak!

Benzer Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir