shangai covid-19
shangai covid-19

Şanghay’da nüfusun yüzde 70’inin COVID-19 olduğu tahmin ediliyor

1 minute, 49 seconds Read
Paylaşın

Şanghay Ruycin Hastanesi COVID-19 Danışma Kurulu üyesi Çın Arcın, People’s Daily gazetesine yaptığı açıklamada, son bir ayda şehirde bahar aylarında Omicron vakalarının tetiklediği salgından 20-30 kat fazla enfeksiyon görüldüğünün tahmin edildiğini belirtti.

Nüfusu 25 milyonu aşan şehrinde yaklaşık 2 ay kapanmaya gidilmesine yol açan salgınında toplu testlerin uygulandığını, karantina merkezlerinde tecrit edilen pozitif vakalarının çoğunun hastalık belirtisi göstermediğini kaydeden Çın, Şimdi salgın o kadar yaygın ki muhtemelen nüfusun yüzde 70’ine ulaştı. Bu bahardaki salgının 20-30 katı bir rakam. diye konuştu.

Çinli araştırmacıların sonuçlarını Eğitim Bakanlığı desteğindeki bilim dergisi Frontiers of Medicine’de yayımladığı araştırmada, salgının Pekin, Şanghay, Guangcou ve Çongçing gibi büyükşehirlerde tepe noktasına ulaştığı, yeni yıldan itibaren 22 Ocak’ta başlayacak Bahar Festivali’ne kadar daha çok orta büyüklükteki şehirlere ve ardından taşradaki yerleşimlere yayılmasının beklendiğini bildirilmişti. Araştırmada, Şanghay’da güz ve kış aylarında analiz edilen 300 numunenin DNA dizilimlerinde, Omicron’un 30 alt varyantına rastlanmıştı. Kentte BF.7 ve BA.5.2 alt varyantlarının hakim olduğu, ayrıca son iki ayda ABD ve Avrupa’da yayılan BQ.1 ve XBB alt varyantlarının da görüldüğü bildirilmişti. 1 Eylül-26 Kasım 2022 tarihlerini kapsayan araştırmada, Şanghay’da 5 bin 706 kişinin COVID-19 bağlantılı rahatsızlıklar nedeniyle hastanelerde tedavi edildiği, bunların yaklaşık yüzde 97’sinin orta ve hafif hastalık belirtisi gösterdiği, yüzde 3’ünün ise ağır ve kritik durumda olduğu kaydedilmişti.

Cıciang eyaletinde günlük vaka sayısı 1 milyona ulaştı
Öte yandan Şanghay’ın güneyindeki Cıciang eyaletinde Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi, günlük vaka sayısının 1 milyona ulaştığını ve artışın devam ederek bu ay sonunda tepe noktasına ulaşmasını beklediklerini bildirdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

medimagazin.com.tr

Benzer Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir