Retinayı onaran ve görme kaybını tersine çeviren genler belirlendi

1 minute, 41 seconds Read
Paylaşın

Dejeneratif retina hastalığı olan kişilerin gözlerinde renkli görme, ışık yoğunluğu algısı ve görsel keskinlikten sorumlu olan koni fotoreseptör hücreleri sürekli bozulmaya uğrar. Dolayısıyla zaman geçtikçe koni hücrelerinin sayısı azalmaya devam eder ve hastalar görme kaybına uğrar.

Bir hasta bu hastalığın ileri aşamasına ulaştığında, gözleri koni hücrelerinin çoğunu kaybeder ve kişi tamamen kör olmaya yakındır. Bilinen hiçbir tedavi bu aşamadaki hastalarda koni hücrelerini geri getiremiyor. İlginç bir şekilde, UdeM ekibi, koni hücresi aktivitesini geri kazanmak için retinadaki hareketsiz glial hücrelerin aktivasyonunu içeren bir tedavi buldu.

Genel olarak retinal glial hücrelerin ana rolü, gözlerin çalışmasını sağlayan fotoreseptörlere ve nöronlara metabolik destek sağlamaktır. Balıklarda bu hücreler aynı zamanda hasar durumunda retinayı yenileyebilir, ancak memelilerdeki glial hücreler bunu yapacak güçten yoksundur.

Araştırmacılar, uyuyan glial hücrelerin memelilerde de koni-fotoreseptörler gibi çalışmasını sağlayabilen bazı genler olduğunu ve bu yeni koni hücrelerinin gözlerdeki orijinal koni hücrelerinin kaybını telafi edebileceğini keşfetti.

Çalışmanın ilk yazarı ve UdeM’de araştırmacı olan Camille Boudreau-Pinsonneault, Müller hücreleri adı verilen bu hareketsiz hücrelerde ifade edildiğinde onları retina nöronlarına dönüştürebilen iki gen tespit ettik dedi.

Bu genler transkripsiyon faktörleri Ikzf1 ve Ikzf4 olarak adlandırılıyor. Çalışmanın yazarları ayrıca, sadece Ikzf faktörlerini aktive ederek Müller hücrelerini koni fotoreseptörlerinin özelliklerine benzeyen hücrelere dönüştürebildikleri bir fare modeli üzerinde in vivo bir deney gerçekleştirdiler.

Araştırmacılara göre bu sonuçlar heyecan verici ve yaklaşımları bir gün doktorların insanlarda retinal dejeneratif hastalığın neden olduğu görme kaybını geri kazanmasına olanak sağlayabilir.

Benzer Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir