NASA Mars üssünün Dünya’daki kopyasını inşa etti: 4 gönüllü bir yıl yaşayacak

1 minute, 21 seconds Read
Paylaşın

NASA Mars üssünün Dünya'daki kopyasını inşa etti: 4 gönüllü bir yıl yaşayacak

Ay görevleri için geri sayım sürerken Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Mars’a gitmek için çalışmalara da hız verdi. Mars’ta kurulması planlanan üssün dünyadaki kopyası üretildi. 160 metrekarelik “Mars habitatı”nda dört gönüllü bir yıl boyunca dünyadan izole şekilde yaşayacak.

NASA’nın Mars simülasyonunda dört gönüllü bir yıl boyunca dört odada bolca kırmızı kum ile yaşayacak.
160 metrekarelik habitat ABD’nin Teksas eyaletindeki araştırma merkezinde kuruldu.
NASA’dan bilim insanı Grace Douglas, “Bir yıl sürecek toplam 3 simülasyon yapacağız. Gönüllüler astronotlar gibi izole şekilde yaşayacaklar. Bir yıl boyunca Mars’ta yapılacak işlerin aynılarını burada yapacaklar.” diye konuştu.
Bununla birlikte, formda kalmak için koşu bandı ve kondisyon bisikletinde spor yapacak gönüllüler, sebze de yetiştirecek.
Diğer taraftan NASA uzmanları, habitatın 3 boyutlu yazıcılarla üretildiğine vurgu yaptı. Mars görevlerindeki gerçek üslerin de bu şekilde inşa edilmesi planlanıyor.
Öte yandan, yaz aylarında başlayacak deneyin katılımcıları önümüzdeki haftalarda belirlenecek İlk etapta Ay görevlerine odaklanan NASA 2030’lu yılların başında Kızıl Gezegen’e inerek örnek toplamayı hedefliyor.
Diğer taraftan, California Teknoloji Enstitüsü uzmanları, NASA arşivindeki binlerce fotoğrafı birleştirerek Mars yüzeyinin etkileşimli 3 boyutlu bir haritasını oluşturdu.
Dijital haritada Kızıl gezegendeki önemli coğrafi şekillerinin yanı sıra Mars kaşiflerinin bulunduğu yerler de görülebiliyor.

Benzer Haberler