Mart sonuna kadar maske şart

1 minute, 25 seconds Read
Paylaşın

Türkiye genelinde geçtiğimiz kasım ayından bu yana birçok kişiyi hasta eden, ancak son on gündür azalma gözlenen viral hastalıklar yeniden tırmanışa geçti.

Milliyete açıklama yapan Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serhat Ünal, viral hastalıkların dalgalı bir seyirde ilerledi. Marta kadar sürmesini bekliyoruz.Influenza başta olmak üzere solunum yolu enfeksiyonları en çok çocuklar ile 65 yaş üzeri vatandaşları etkiliyor. Kapalı alanlarda hiç olmazsa mart sonuna kadar maske, mesafe, hijyen kurallarına dikkat edilsin. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Omicron’un alt varyantı XBB.1.5’in yayılım hızına dikkat çekiyor. Risk grubundaki vatandaşlarımızın hem Kovid-19 hatırlatma dozlarını, hem de influenza aşılarını yaptırmaları korunma açısından çok önemli. Kovid-19 mutasyon geçirse de mevcut aşılar yoğun bakım ve ölümden koruyucu diye konuştu.

İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik İmmunoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Ayper Somer ise, son on gündür azalan enfeksiyonların, yeniden çocuklara bulaşmaya başladığına dikkat çekerken, şu uyarıları sıraladı: Son iki haftadır viral hasta sayısında bir düşüş gözlemleniyordu, birkaç gündür hasta sayısında ciddi artış söz konusu. Influneza başta olmak üzere her türlü viral enfeksiyon tablosunu görmekteyiz. Çocuklarda viral enfeksiyonla görülen bakteriyal enfeksiyonların ağır seyirli bronşit ve zatürreye neden olduğunu belirtmek isterim. Maalesef yataklarımız doldu ve bir ay önceki tabloya geri döndük.

Benzer Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir