Kalp Ölümlerinde Ciddi Artış

1 minute, 9 seconds Read
Paylaşın

Amerikan Kalp Derneği tarafından bu ay toplanan nihai rakamlara göre, Amerikalıların kalp-damar ile ilgili nedenlerden ölme hızı, COVID-19 salgınının ilk yılında 2015’ten bu yana en kötü seviyeye yükseldi.

ABD’de kalp hastalığı ve felç gibi kardiyovasküler sorunlardan kaynaklı ölümler 2019’da 874 bin 613 iken 2020’de 928 bin741 oldu. Yaşa göre ayarlanmış ölüm oranı da on yıl içinde ilk kez 2020’de arttı. 2020’de, 2015’ten bu yana en büyük yıllık artış görülürken, 2003’te kaydedilen 910.000 ölümle önceki rekorun üstüne çıkıyor.

San Francisco’daki California Üniversitesi’nde tıp profesörü olan Dr. Michelle Albert, Amerikan Kalp Derneği ve Ulusal Sağlık Enstitüleri tarafından derlenen yıllık yayını duyururken COVID-19’un kardiyovasküler sağlık üzerinde hem doğrudan hem de dolaylı etkileri var . Öğrendiğimiz gibi, virüs yeni pıhtılaşma ve iltihaplanma ile ilişkilidir. Ayrıca, yeni veya mevcut kalp hastalığı ve inme semptomları olan birçok kişinin tıbbi yardım aramaya isteksiz olduğunu da biliyoruz dedi.

Uzmanlar, koroner arter hastalığı gibi yaygın kalp rahatsızlıklarının, bir kişinin ciddi COVID-19 hastalığı ve ölüm riskini artırmasıyla kesin olarak bağlantılı olduğu konusunda uzun süredir uyarıyorlar.

Benzer Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir