Psikoloji

İyiliğe Kulak Ver

1 minute, 42 seconds Read
Paylaşın

Bazen öyle şeylere şahit oluruz ki, keşke elimde sihirli bir değnek olsa ve bütün kötülükleri bir anda dünyadan siliversem diye düşünürüz. Kötülük, eksiklik duygusuna verilen yanlış, çarpık tepkilerdir.

Ancak bir yerde tekamülden söz ediyorsak, daha önceki bir eksikliğin üstesinden gelindiğini, yani o eksikliğin iyileştirildiğini görebiliriz. Dolayısıyla bize kötülük yapılmışsa “Şu anda bendeki eksik bir noktaya işaret eden bu kötülüğün yol açtığı negatif duygu ve düşüncelerimi nasıl iyileştirebilirim?” diye kendimize sormalıyız. “Kötülüğün kökeni eksiklik duygusuna verilen yanlış tepkilerimiz ise doğrusu ne?” diye sorabilirsiniz. Doğrusu, tabii ki ilk gelen negatif duyguyu kimseye zarar vermeden yaşamak, daha sonra ise yaşadığınız şeyin size katmak istediği öğreti üzerine düşünmek, o kötülüğün sizdeki hangi eksikliği giderdiği üzerine farkındalığımızı geliştirmektir.

Bütün bu aşamalar tamamlandıktan sonra da asıl vurucu noktaya geliyoruz. Arkadaşlar var olan her şey, var olması gerektiği için vardır. Keşke olmasa ama kötülüğe de ihtiyaç duyduğumuz için var. Çünkü, eksik olduğumuz şeyi bize aynalaması için, onları telafi edebilmemiz için, daha iyi bir insan olabilmek için bertaraf edebileceğimiz kötülüklere ihtiyaç duyarız. Bunu da sadece iyilikle donanmış öğretiler ile başarabiliriz. İyiliği çoğaltmak ile başarabiliriz. Bunun için son söyleyeceğim şey; ‘Kalbindeki iyiye kulak ver ve onu çoğaltabileceğin, yayabileceğin kadar yay. Çünkü, elindeki en büyük koz bu olduğu gibi, bunu yaparsak iyilik o kadar yayılacak ve büyüyecek ki kötülük küçücük kalacak… ‘

Hepinizin özündeki iyiliğe duyduğum heyecan ve muhabbetle… İyilikle kalın, iyinin tarafında olun, iyi olun.

Psikolog Bahar Arslan

chirokpsikoloji.com

Benzer Haberler