İstanbul’da kızamık nedeniyle hayatını kaybeden çocuklar var

1 minute, 43 seconds Read
Paylaşın

stanbul Tabip Odası, İstanbul’un çeşitli ilçelerindeki hastanelere kızamık nedeniyle yapılan başvuru sayılarındaki ve hastane yatışlarındaki artışa dikkat çekmek amacıyla basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda, İstanbul’da kızamık hastalığındaki artışın endişe verici olduğuna dikkat çekilerek hayatını kaybeden çocuklar dolduğunu, bu seyrin en kısa zamanda önlenmesi gerektiği ifade edildi.

Türkiye, aşılama hedefine ulaşamadı
Türkiye’nin Kızamık Eliminasyon hedeflerine ulaşamadığını ve Avrupa’daki kızamık olgu sayılarına göre endişe verici bir durumda olduğunun belirtildiği toplantıda şu ifadelere yer verildi: Kızamık hastalığı, 1980’de yaygın aşılama başlamadan önce, dünya çapında her yıl tahmini 2,6 milyon ölüme neden olurken, hızlandırılmış küresel aşılama programları ölümlerin azaltılmasında büyük bir etkiye sahip olmuş, bu sayı 2011 de yılda 158 bine gerilemiştir. DSÖ, 2000-2013 yılları arasındaki dönemde aşılama ile tahminen 15,6 milyon ölümün önlendiğini bildirmiştir.

Buna karşılık DSÖ, ülkemizin de içinde yer aldığı Avrupa Bölgesinin Kızamık Eliminasyon(virüsün dolaşımının durdurulması ) hedefi olarak önce 2010 yılını, o hedef olmayınca 2015 yılını belirlemesine rağmen bu hedeflere günümüze kadar ulaşamamıştır. Ülkemiz de bu hedeften oldukça uzaktır. Nitekim, Nisan 2022 – Mart 2023 tarihleri arasında Avrupa’daki kızamık olgu sayılarına göre Rusya ve Tacikistan’dan sonra 457 olgu ile Türkiye gelmektedir.

Bu sayının 343 ü de 2023 ün Ocak ve Şubat aylarına aittir. Sahada çalışan meslektaşlarımızdan aldığımız bilgilerden Mart ayından itibaren yeni olguların olduğunu biliyoruz ancak Sağlık Bakanlığı’nın verilerin paylaşımında COVID-19 Pandemisi’ndeki şeffaf olmayan tutumunu devam ettirmesi sebebiyle rakamlara ulaşamıyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

medimagazin

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir