İstanbul Tıp Fakültesi yeni kampüsü

2 minutes, 10 seconds Read
Paylaşın

Çapa adıyla bilinen İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi binasına Hasdal’da yepyeni bir hastane inşa ediliyor. Yaklaşık 2 yıl önce yapımına başlanan hastanede ilk etapta bu yıl sonu itibarıyla iki blok hizmete girecek. 1000 dönümlük bir alan üzerine inşa edilen alanda hastanenin yanı sıra öğrencilerin eğitim göreceği alanlar ve hasta yakınlarının konaklayabilecekleri bir otel de inşa edilecek. Çapa’nın köklü tecrübesinin bu yeni komplekste yaşayacağını ifade eden Fakülte Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek, İstanbul Üniversitesi aslında 1453 yılında kuruluyor, 1827 yılında 2. Mahmut zamanında da Tıp Fakültesi kuruluyor. Tıp Fakültesi ismini de 1933 yılında alıyor.

Mimar Kemalettin tarafından yapılan 110 yıllık binalarımızla Çapa muhitinde yer aldığı için de Çapa Tıp Fakültesi olarak biliniyor. 17 Ağustos 1999 depreminden sonra İstanbul’daki birçok kamu binasının değerlendirilmesi sonrasında zaten yenileme ihtiyacı olduğu aşikârdı. Yerinde mi yapılsın başka bir yere mi taşınsın diye konuştuk. Cumhurbaşkanımız 2017’de Hasdal’ın sözünü bize verdikten sonra 1000 dönümlük alan bize tahsis edildi. 2 yıl önce başlayan hastane inşaatının ilk etabı bitmek üzere. İkinci etabın proje onayı da alındı. Tabii sadece hastane yeterli değil. Tıp fakültesi olduğumuz için kampüs de gerekiyor. Bu ihtiyaç için de 3-4 etaplık bir proje yapıldı. Binalar iki aşamada yapılacak; sonrasında temel bilimler, nükleer tıp ve diğer onkoloji merkezlerinin planlanması, öğrenci alanlarının tahsis edilmesi, amfilerin yapılması planlanıyor. Onun dışında sosyal alanlar yapılacak. Hastane refakatçilerinin kalabileceği bir otel de inşa edilecek. Bu otel yurt dışından gelen hastaları da ağırlayacak ve sağlık turizmine önemli bir katkı sunacak. diye konuştu.

1300 civarı yatak kapasiteli olmasının planlandığını dile getiren Tükek, -Toplam 900 yatak, yoğun bakımlarla birlikte 1300 civarı yatak kapasiteli bir hastane olacak. Tabii hastane tam teşekküllü hale gelene kadar da yine Çapa’da bazı hizmet birimlerimiz devam edecek. Hastanenin ilk etabının tamamlanması için 2023 yılı sonunun son tarih olarak belirlendiğini ancak 2024’e sarkabilir. Önümüzdeki süreçte mali kaynakla ilgili bir sıkıntı olmadığı takdirde biraz sarksa da 2024 yılında tamamlanmış olacak. 2026 yılında da hastanemiz tam anlamıyla hizmete girer- dedi.

Benzer Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir