İngilterede Hemşire Krizi Büyüyor

2 minutes, 52 seconds Read
Paylaşın

İngilterenin en büyük sendikalarından biri olan NRC’nin raporuna göre, çoğu 21 ile 50 yaşları arasında on binlerce yetenekli ve deneyimli hemşire mesleği bıraktı.

Güvenli ve Etkili Bakım için Personel Alma raporu, hemşirelik personelinin yetersiz kalmasına katkıda bulunan sorunları, ayrılma nedenlerini ortaya koyuyor ve Birleşik Krallık hükümetlerinden acil eylem çağrısında bulunuyor. Rapor, 2018 ile 2022 arasında, 21 ila 50 yaşları arasındaki yaklaşık 43.000 kişinin Hemşirelik ve Ebelik Konseyi (NMC) kaydını bıraktığını gösteriyor. Ayrıca, NMC sicilini terk eden kişilerin sayısının 2020-21’e göre bir önceki yıla göre %9 arttığını ve 2022’de %3 daha arttığını tespit ediyor.

RCN Genel Sekreteri ve İcra Kurulu Başkanı Pat Cullen: Hemşirelerin sadece erken emekli olmayı seçmemeleri, kariyerlerinin henüz birkaç yılındayken NHS’yi ve mesleği tamamen bırakmaları derinden endişe verici. Raporda, RCN göç için yıllarca süren yetersiz fonlamayı suçluyor – on yıllık gerçek vadeli maaş kesintileri de dahil olmak üzere – ve hemşireler için acil, önemli bir maaş artışı çağrısında bulunuyor. Bu bulgular, bakanların yıllarca yetersiz fon ve ihmal nedeniyle hemşireliğin içine düşmesine izin verdiği korkunç durum hakkında ciltler dolusu konuşuyor. Aynı zamanda, son UCAS rakamları, yalnızca NHS’den rekor sayıda deneyimli hemşireyi kaybetmediğimizi, ayrıca mesleğe daha az katılacağımızı vurguluyor. Bu sadece gelecekte daha fazla boş pozisyon anlamına gelebilir. Boş pozisyonları ele alma konusundaki ihmal, hasta bakımı üzerinde yıkıcı bir etkiye sahip ve bu nedenle üyelerimiz geçen hafta İngiltere’de yine gözcü sıralarına girdi.

Rapor, hemşirelik personeli için maaşın iyileştirilmesine ek olarak, Birleşik Krallık hükümetlerinden aşağıdakileri içeren başka taleplerde bulunuyor:

tamamen finanse edilen sağlık ve bakım iş gücü planları sunmak
Nüfusun ihtiyaçlarını karşılamak ve sağlık eşitsizliklerini ele almak için sağlık ve bakım hemşireliği işgücü gereksinimlerinin bağımsız olarak doğrulanabilir değerlendirmelerini yayınlamak
hemşirelik iş gücü planlaması ve temini için hesap verebilirliğin kanunen sağlanması.
Rapor ayrıca işverenleri, kariyer ilerlemesini herkes için erişilebilir hale getirmeye, çalışma koşullarını, sağlık ve güvenliği iyileştirmeye ve elde tutma stratejileri tasarlamaya ve uygulamaya çağırıyor.

Hemşirelik personelinin meslekten ayrılmasının karmaşık nedenlerinden bazıları da, birçok işçinin her gün karşılaştığı gerçekleri gösteren örnek olay incelemeleriyle araştırılıyor. Ayrılma nedenleri arasında yetersiz ücret, hasta güvenliğini sağlayacak yetersiz personel, işyerinde taciz ve ayrımcılık, kariyerde ilerleme eksikliği ve güvenli olmayan çalışma koşulları sayılabilir.

Pat şunları söyledi: Bakanlar, gözlerimizin önünde ortaya çıkan kriz için pandemiyi ve diğer kış baskılarını suçlayamazlar – bu uzun bir süredir yapılıyor, ancak hükümet sürekli olarak açık işaretleri görmezden geldi.

Çıkışın durdurulmasına yardımcı olmak için adil maaş artışları sunmalılar.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir