İngiltere’de genç doktorların üçte ikisi kamudan ayrılmayı düşünüyor

1 minute, 10 seconds Read
Paylaşın

İngiliz Tabipler Birliği, 15 yıllık gerçek dönem maaş kesintilerini telafi etmek için genç doktorlara yüzde 26’lık bir maaş zammı için kampanya yürütüyor. İlk yılındaki bir doktor şu anda 29.384 £ kazanıyor, bu nedenle sendika talepleri karşılanırsa yaklaşık 7.800 £ daha kazanacak. Daha kıdemli genç doktorlar için rakamlar değişebilir .

BMA, genç doktor üyeleriyle yaptığı bir ankette, son 12 ayda NHS’den ayrılmayı aktif olarak araştırmayı ne ölçüde yaptıklarını sordu. Kasım ve Aralık aylarında yanıt veren 3.819 kişiden yüzde 65’i ayrılmayı düşündüklerini söyledi. Ek olarak, yüzde 79’u sık sık NHS’den ayrılmayı düşündüklerini söyledi.

Yüzde 26’lık maaş artışı talep ediliyor
Genç doktorların maaşları bu yıl yüzde iki arttı. Ancak BMA, ‘yükselen enflasyon’ dikkate alındığında, artışın yüzde 10’luk reel maaş kesintisi anlamına geldiğini söyledi. Sonuç olarak, BMA, genç doktorların bu yıl bir aydan fazla ‘ücretsiz’ çalıştıklarını söyledi. BMA, Hükümetten genç doktorlar için yüzde 26’lık bir maaş artışı istiyor. Bu, teorik olarak, eğitimlerinin ilk yılında doktorlar için fazladan 7.800 sterlin demek. Maaş konusunda ülke genelinde eylemde bulunmak isteyip istemedikleri konusunda iki hafta içinde oylanacak.

Benzer Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir