100 bin hemşire grevde
100 bin hemşire grevde

İngiltere’de 100 bin hemşire grevde!

1 minute, 45 seconds Read
Paylaşın

İngiltere’nin en büyük grevlerinden biri yaşanıyor. 100 bine yakın hemşire tüm gün boyunca grevde olacak. Sabah 8’den akşam 8’e kadar uzanan 12 saatlik yürüyüşler, hizmetlerde büyük aksamalara neden oluyor.

Dail Mail’deki habere göre; Grevi 300 bin üyesi bulunan Kraliyet Hemşirelik Koleji (RCN) organize ediyor.

Hemşireler ne istiyor?
Kuruluş, üyeleri için hükümetin ‘karşılanamaz’ olarak nitelendirdiği enflasyonun yüzde 5 üzerinde bir ücret artışı istiyor. Bu, teorik olarak her yıl yaklaşık 35.600 £ kazanan ortalama bir hemşirenin yılda fazladan 6.000 £ istemesi demek. Hükümet ise, şu ana kadar, yaklaşık yüzde 4 veya reel olarak 1.400 £ tutarındaki maaş teklifinden taviz vermeyi reddediyor. RCN, taleplerine rağmen daha düşük bir teklifi kabul edeceğini belirtti.

RCN, hemşireler için yıllarca düşük maaş almanın birçok kişiyi meslekten uzaklaştırdığını ve hasta bakımını riske attığını iddia ediyor. İskoçya’daki NHS grevleri, iki sendikanın Hükümetten iyileştirilmiş bir maaş teklifini kabul etmesi üzerine bu hafta başlarında iptal edildi.

Grev eylemi her hastanede oylanmadı.

Sonuçların meşru olması için her mini oylamada RCN üyelerinin en az yüzde 50’sinin oy kullanması gerekiyordu. Hemşireler bireysel olarak evet oyu verseler bile, hastanelerindeki oy pusulaları aksi yöndeyse, yasal olarak kendi hastanelerinde grev yapamıyor.

Hastalar risk altına girecek mi?
RCN, kemoterapi, acil kanser servisleri, diyaliz, yoğun bakım üniteleri, yenidoğan ve pediatrik yoğun bakımda çalışmaya devam edileceğini söyledi. Acillerde ise, hemşireler Noel Günü tarzı rotasyonlarla çalışacak.

En çok hangi hizmetler etkilenecek?
Diz ve kalça protezleri gibi planlı operasyonlar da dahil olmak üzere rutin hizmetlerin en çok grev eyleminden etkilenmesi bekleniyor.

Sağlık Bakanı Maria Caulfield, grev nedeniyle İngiltere’de yaklaşık 70.000 randevu, prosedür ve ameliyatın iptal edildiğini ve binlerce kişinin Kuzey İrlanda ve Galler’de grevden etkileneceğini söyledi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

medimagazin

Benzer Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir