İngiltere tıp eğitimini 4 yıla indirmeyi önerdi

1 minute, 12 seconds Read
Paylaşın

İngiltere’de sendika ve birlikler hükümetin tıp eğitiminin süresini beş yıldan dört yıla indirmeyi ve tıp stajını başlatmayı öngören tekliflerinden duydukları endişeyi dile getirdiler. İngiliz Tabipler Birliği (BMA) ve Hastane Danışmanları ve Uzmanları Birliği (HCSA), bu değişikliklerin sağlık çalışanlarının eğitim kalitesini tehlikeye atabileceği ve İngiltere’de Ulusal Sağlık Hizmetine (NHS) giren doktorların kalibresini etkileyebileceği konusunda uyarıda bulundu.

The Guardian’a göre endişeler, hükümet tarafından Cuma günü açıklanan ve personel eksikliğini gidermeyi ve hasta bakımını iyileştirmeyi amaçlayan uzun vadeli NHS iş gücü planına yanıt olarak dile getirildi.

Hükümet, planın doktor ve hemşire sayısında şimdiye kadarki en büyük artışı sağlayacağını iddia ederken, tıp sendikaları 2037 yılına kadar daha fazla sayıda yerli NHS personelinin yetiştirilmesine yapılan vurgunun, işe alınan doktorların yüksek standartlarının korunması pahasına gelebileceğinden endişe ediyor. Tıp diplomasının süresinin kısaltılması, etkili hasta iletişimi gibi bazı temel becerilerden yoksun geleceğin doktorlarını üretebilir. Ayrıca, Birleşik Krallık’ın yüksek eğitimli tıp uzmanları yetiştirme konusundaki itibarını da zedeleyebilir.

 

devamı medimagazin.com.tr

Benzer Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir