Hemşire Melek Mi?

1 minute, 54 seconds Read
Paylaşın

Hemşirelik, her yerde herkesin boşluğunu dolduran meslek tanımı olarak görülmektedir. Hemşire bir melektir. Hemşire sorun çıkartamaz. Melekler hep iyidir ya gözümüzde. İdareciler hep boyun eğilmesini ister.

Mesleğinde eğitimli olanlara, çalıştıkları birimde eksiklikleri görüp düzeltilmesi yönünde fikir beyan edip düzeltilmediğinde mücadele verenlere, dünya görüşüyle farklı olanlara, düşüncesi ve yaşam görüşüyle farklı olanlara, düşüncesi ve yaşam biçimiyle göze batanlara bir idare baskısı uygulanır. İdareciler otoritesini sorgulatmazlar. Güncellenmeden, alanda karşılığı var mıdır bunun demeden kuralları ve kararları uygulatırlar. Kurallara uymadığınızda adınız sorun çıkartana çıkar. Sonra o birim bu birim gezinir durursunuz.

Bir de hemşireliğin öteki yüzü vardır. Sınıflara ayıramayız. Doktorluk mesleğindeki gibi branşlaşma vardır. Hangi branşta olursanız olun hastayla temas vardır. Mesleki hayatı boyunca hasta ile hiç temas etmemiş, eline basit bir tansiyon aleti almamış, hiçbir riske maruz kalmadan annesinden idareci olarak doğan hemşireler de vardır. Konumlarını korumak için sürekli mücadele verirler.

Eğitimini almış ve donanımlı bir meslektaşı yanında çalıştırılacak da işi kesinlikle öğretmezler. Neden mi? İşi öğrenirseniz yerine geçmenizden korkarlar. Kıskançlık krizi ile saçmalarlar. Sonra seni beni beğenmeyerek beceriksizlikle suçlayıp zeytinyağı gibi üste çıkmayı başarırlar.

Tamam makamları onların olsun. Peki ünvanları niye değiştirilmiyor? Maaşları düşüp, itibarları zedelenecek gibi yersiz korkulara kapılırlar. Adalet nerede? Menfaatlerini sürdürebilme uğruna hiç ses çıkartılmaz. Kimse nedense çözüme odaklanmaz. Hemşire açığımız var diye fazladan iş yükü bindirilir diğer hemşirelere. Hemşirelikte bu sorunlar nasıl çözülecek? Mesleğe branşlaşma getirilip, hemşirelerin branşına yönelik bölümde çalıştırılması ile düzen korunur. Hemşireliği yapmak istemeyenler de ünvan değişikliği sınavına girerek mesleki kadroyu işgal etmemelidirler.

Bir arada adaleti ve huzuru sağladığımızda mesleğimizin itibarını korumuş oluruz.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir