Gandhi: Sağlık krizini aşmak için Türkiye’yi örnek almalıyız

1 minute, 42 seconds Read
Paylaşın

Eski Ontario Tabipler Odası Başkanı Dr. Sohail Gandhi, uzun yıllar boyunca dünyada parmakla gösterilen Kanada sağlık sisteminin derin krizde olduğunu söyledi. Benzer sıkıntıları yaşayan Türkiye’nin 20 yıl önce aldığı kararla yeni sağlık sistemi kurduğunu belirten Gandhi, Kanada, sağlık sistemindeki krizi aşmak için Türkiye’yi örnek almalıdır, Türkiye’nin sağlık sektöründe attığı adımlardan en önemlisinin bilgi ve veri sistemi, bu bir dizi radikal siyasi karar alınmasını gerektirir ki Kanada’da olmayan şey de bu. dedi.

Hastane binaları, kullanılacak malzemeler ve personel gibi hususlardan önce hastaların öncelikli düşünülmesi gerektiğini vurgulayan Gandhi, Türkiye’nin attığı adımlarla zor olanı başardığını dile getirdi.

Kanada’da 13 ayrı sağlık sisteminin bulunduğunu ve birbirleriyle iletişiminin olmadığını söyleyen Gandhi, bir şehirden başka bir şehirdeki hastaneye nakledilen hastanın bilgilerine erişemiyor. Kanada sağlık sistemindeki krizi çözmenin ilk ve en önemli adımı, tüm sağlık kuruluşlarının ortak kullanabilecekleri Türkiye’ninki gibi bir bilgi sistemidir. ifadesini kullandı.

Türkiye’nin kullandığı sağlık bilgi sistemine benzer bir uygulamanın, görev yaptığı Collingwood bölgesinde 2009’da başlatılmasını sağladığını belirten Gandhi, şunları söyledi: Sıfırdan başlamak yerine, çok daha verimli bir sağlık sistemi geliştiren Türkiye gibi ülkelere bakalım. Onların yaptığını yapmanın Kanada vatandaşlarına faydaları çok büyük olacaktır. Sağlık sistemindeki kriz 1990’lı yıllarda başladı, halen 6 milyon Kanadalının aile doktoru yok.

Türkiye, dünyanın en önemli medikal turizm destinasyonlarından biridir
Aciliyetine binaen hastalara 4 ila 18 ay sonrasına ameliyat randevusu verildiğini belirten Gandhi, kendisine ait blogda kaleme aldığı makalesinde de okuyucularına acil ameliyatları için Türkiye’ye gitmeleri tavsiyesinde bulundu.

 

 

 

 

 

medimagazin

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir