Felçli hasta düşüncelerini kullanarak yeniden yürümeye başladı

1 minute, 35 seconds Read
Paylaşın

Gert-Jan bir bisiklet kazası nedeniyle omurilik yaralanması geçirerek felç olmuştu. On yılı aşkın bir süredir bacaklarını kullanamayan Gert-Jan bu yeni sistemi kullanarak tekrar yürüyebildi. Nature dergisinde yayınlanan çalışmaya göre, Gert-Jan bu yeni sistem sayesinde yürümeyi yeniden öğrendi ve artık “doğal olarak” yürüyebiliyor, zorlu arazileri aşabiliyor ve hatta merdivenleri tırmanabiliyor.

Sistem, elektrik akımları gönderen bir omurilik implantının bacak kaslarındaki hareketi uyarması ile çalışıyor. Bu şekilde felçli üç hastanın tekrar yürümesi sağlandı. Ancak hastaların her seferinde bacaklarını hareket ettirmek için bir düğmeye basmaları gerekiyordu. Omurga implantı bulunan Gert-Jan, bunun doğal bir adım atma ritmine girmeyi zorlaştırdığını söylüyor.

Bu son çalışma ise, omurga implantını beynin bacak hareketini kontrol eden kısmının üzerine implante edilmiş beyin-bilgisayar arayüzü teknolojisiyle birleştirdi.

Arayüz beyin sinyallerini gerçek zamanlı olarak çözümlüyor ve yapay zeka algoritmaları kullanarak anında bu sinyalleri bacaklara iletiyor.

Fransa Atom Enerjisi Komisyonu’ndaki (CEA) araştırmacılar tarafından tasarlanan arayüz, hastanın her an bacaklarını nasıl hareket ettirmek istediğini anlamasına olanak tanıyor.

Elde edilen veriler, bir yürüteç veya küçük bir sırt çantasına sığan taşınabilir bir cihaz aracılığıyla omurilik implantına iletiliyor ve hastaların başkalarından yardım almadan dolaşmasına olanak tanıyor.

Bu iki implant, omurilik ve beyin arasında adeta bir dijital köprü vazifesi görüyor.

İsviçre’nin Lozan kentinde düzenlenen basın toplantısında konuşan Gert-Jan, Artık istediğimi yapabilirim. Bir adım atmaya karar verdiğimde, aklıma gelir gelmez bunu yapabiliyorum diyor.

Her iki implant da ameliyat ile vücuda yerleştiriliyor.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir