FDA orta-şiddetli Crohn tedavisi için ilk hapı onayladı

1 minute, 24 seconds Read
Paylaşın

Upadacitinib, TNF (tümör nekroz faktörü) blokerleri ile başarılı olamayan orta ila şiddetli aktif Crohn hastalığı olan yetişkinleri tedavi etmek içindir. Günlük hap, bu hasta grubu için ilk oral tedavidir.

Crohn kronik inflamatuar bir bağırsak hastalığıdır. Sindirim sisteminin herhangi bir bölümünde iltihaplanmaya neden olur, tipik olarak ince bağırsağı ve kalın bağırsağın başlangıcını etkiler. Yaygın semptomlar arasında ishal, kramp, mide ağrısı ve kilo kaybı yer alır.

İlaç şirketi AbbVie’nin web sitesine göre, ilaç daha önce egzama, romatoid artrit, psoriatik artrit ve ülseratif kolit dahil olmak üzere diğer birçok durum için onaylanmıştır.

857 hastada denedi, iyileşme görüldü
Araştırmacılar, hastalığı olan 857 hastada yapılan iki randomize çalışmada ilacın güvenliğini ve etkinliğini değerlendirdi. Katılımcılar 12 hafta boyunca günde 45 mg upadacitinib ya da plasebo aldılar.

FDA bir haber bülteninde, ilaçla tedavi edilen daha fazla hastanın plasebo ile tedavi edilenlerden daha fazla remisyon elde ettiğini söyledi. Ayrıca, ilaçla tedavi edilen daha fazla kişide kolonoskopi ile değerlendirilen bağırsak iltihabında iyileşme görülmüştür.

FDA ayrıca 12 haftalık ilaca yanıt veren 343 hastayı değerlendirerek upadacitinibi bir idame tedavisi olarak da değerlendirmiştir. Bu grup bir yıl boyunca günde bir kez 15 mg veya 30 mg ya da plasebo almıştır. İdame tedavisinde plasebo alanlara kıyasla daha fazla hastada remisyon sağlanmış ve bağırsak iltihabı azalmıştır.

 

medimagazin.com.tr

 

Benzer Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir