Estekik Burun Ameliyatlarının Kabusu Tamponlar

2 minutes, 26 seconds Read
Paylaşın

Herkes burun kemik eğriliği ve estetik burun ameliyatlarında kullanılan tamponlarla ilgili bir şeyler duymuştur. Genelde de duyulan şeyler kulağa hiç hoş gelmemiştir.

Herkes burun kemik eğriliği ve estetik burun ameliyatlarında kullanılan tamponlarla ilgili bir şeyler duymuştur. Genelde de duyulan şeyler kulağa hiç hoş gelmemiştir. Günlerce süren ağrı ve tıkanıklığı “eziyet” olarak tarif eden hastalar tampon çıkartma törenine de “işkence” adı vermiştir. Bu konuda hastaların çok da abarttığım söleyemeyiz fakat bir burun ameliyatı artık eskisi kadar zor geçmiyor. Kullanılan yeni teknik ve tamponlar sayesinde artık herşey çok değişti.
Burun ameliyatı olacak hastaların kafasında tamponlarla ilgili en çok bu sorular oluşur:
• Benim ameliyatta tampon koyulacak mı?
• Ne kadar süre burnumda kalacak?
• Çıkarırken çok acır mı?
• Nefes alabilecek miyim?
Bu sorulan bu yazıda yanıtlamaya çalışacağım.
Genelde estetik ve/veya kemik eğirdiği düzeltme amacıyla yapılan burun ameliyatlarında tampon kullanmak gerekir. Bu durum, burundaki eğriliğin türü ve derecesine göre değişiklik göstermektedir. Bunlan hekiminiz ameliyattan önce size anlatacaktır. Genelde burun içinde çok eğrilik varsa ameliyat bitiminde tampon desteği gerekir, fakat bu da kullanılan tekniğe göre değişebilir. Tampon desteği gerektiren operasyonlarda eskiden bezden oluşan, uygulaması ve çıkartması çok zor olan tampon kullanılırdı. Bun¬lar, burun deliklerini tamamen kapattığı için nefes ancak ağızdan alınabiliyordu. Şimdi, o tamponlar çok nadir durumlarda kullanılıyor. Artık onların yerine, benzer görevi yapan yeni silikon tamponlar var. Bu tamponlar yumuşak olur ve özel tasarımı nedeniyle içerisindeki oluktan nefes almak da mümkündür. Çok nadir olsa da bazı durumlarda özel süngerimsi tamponları da tercih edebiliriz.
Silikon tamponlar hastaya çok rahatlık sağlamakta, çünkü bu tamponlar hem nefes alma imkanı sağlıyor hem de çıkartılırken ağrısız oluyor. Estetik burun ameliyatlarında gerek gördüğüm vakalarda bu tür tamponları ben de tercih etmekteyim.

Silikon tamponlar genelde burnunuzda 2-5 gün arası kalır. Bu süre ameliyatta yapılan işlem ve tekniğe göre değişiklik göstermektedir. Kontrole geldiğinizde, tamponları çıkart-mak yaklaşık 1-2 dakikanızı alır ve işlem tamamen ağnsız bir şekilde geçer. Sonra burun içi muayenesi yapılır, bu esnada hafif kanamalar olabilir ve onlan kontrol etmek için hekiminiz size bazı burun spreyleri önerebilir.

Son yıllarda, ameliyat sırasında kullandığımız bazı teknikler sayesinde bir çok ameliyatı artık tamponsuz da yapabi-liyoruz. Böylece burun ameliyatı olacak hastaların hayal et-tikleri burna kavuşmaları için tampon gibi basit bir ayrıntı kâbus olmayacaktır.

 

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir