Depremde kedilerinin uyandırdığı hemşire, can borcu ödüyor

1 minute, 22 seconds Read
Paylaşın

Kahramanmaraş’ta 6 Şubat’ta meydana gelen ve 11 ili etkileyen depremler nedeniyle sahipleri ölen ya da yıkılan binalardaki kafeslerinden kaçan çok sayıda muhabbet kuşu, sokaklardan toplanarak Malatya Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne getirildi.

Depremden dakikalar önce iki kedisi tarafından uyandırılan Babayiğit, asli görevini yerine getirdikten sonra kuşlara yem ve su veriyor. Kuşlarla sohbet eden ve kafeslerini temizleyen Zeliha Babayiğit, kuşların da kendisi ve diğer milyonlarca insan gibi depremlerden etkilendiğini söyledi.

Deprem anında kedileri tarafından uyandırıldığını anlatan Babayiğit, Aslında depremde kedilerim beni birkaç saniye önce patileriyle vurarak ve ses çıkararak uyandırdılar. Ama deprem olacağını düşünemedim. Onlarla ilgili bir sıkıntı olduğunu düşündüm. Sonra sallanmaya başladığında diğer küçük depremler gibi düşünmüştüm. Tekrar hızlanmaya başlayınca sadece tek bir kedime sarılıp yatağın kenarına yaşam üçgeni oluşturmaya çalıştım. Deprem esnasında kedimin birini yanıma alamadım. Deprem bittikten sonra da her iki kedimi de alıp evi terk ettim. diye konuştu.

Kuşlardan birisi 2 ya da 3 gün sonra enkazdan çıkartılarak buraya getirildi. Deprem sadece insanları değil hayvanları da etkiledi. İnsanlar en azından ihtiyaçlarını dile getirebiliyor. Hayvanlar getiremiyor. Çok soğuktu zaten. Biz de onlara mümkün olduğunda yardımcı olmaya çalıştık.

Kuşların ilerleyen günlerde ya sahiplendirilecek ya da kurumda bakımına devam edilecek.

 

 

 

 

 

 

medimagazin.com.tr

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir