Da Vinci robotuyla dünyada ilk beyin ameliyatı Ankara Tıp’ta yapıldı

1 minute, 47 seconds Read
Paylaşın

Ankara Üniversitesi İbni Sina Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Bölümünde, dünya genelinde ilk kez gerçekleştirilen robotik beyin cerrahi ameliyatı, özel dizayn edilmiş İbni Sina Hastanesi ameliyathanesinde, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Şükrü Çağlar başkanlığında, İbn-i Sina Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Ümit Eroğlu tarafından yapıldı.

Ümit Eroğlu, yaptığı açıklamada, Ankara Üniversitesi beyin cerrahi ekibi olarak ağız içinden beyne girilen robotik cerrahi ameliyatlarını 5 yıl önce başlattıklarını ve bu konuda belirli bir hasta seviyesine ulaştıklarını hatırlattı.

Bu süreçte, robotik cerrahinin dünya genelinde özellikle omurga ameliyatlarında kullanılmaya başlandığını aktaran Eroğlu, Yeni gelişen teknolojilerle robotik cerrahideki sınırlılıkları da aşılmaya başladı ve yeni robot uçlarıyla artık daha iyi cerrahiler yapabilir hale geldik. Kliniğimizde beyin ameliyatlarında robotik cerrahiyi kullanmaya başladık. Beyin açılışını rutin yöntemle yaptıktan sonra ameliyatın devamında Da Vinci robotunu kullandık. Böylece dünyada bu yöntemin kullanıldığı ilk beyin ameliyatını başarıyla hayata geçirmiş olduk. bilgisini verdi.

Da Vinci robotu ile yaptıkları ameliyatı 2 hastaya uyguladıklarını bildiren Eroğlu, ameliyatlardan birinin beyinde araknoid kist, diğerinin ise beyin dokusuna yakın bir tümör olduğunu bildirdi.

Ümit Eroğlu, robotik cerrahinin beyin ameliyatlarındaki avantajlarına ilişkin, robotik kolların fizyolojik el hareketlerinden daha fazla eklem hareketine sahip ve uygun vakalarda oldukça etkili olduğunu belirtti.

Yöntemin daha önce dünya genelinde de kullanılmadığını aktaran Eroğlu, Dünyada beyin ameliyatlarında ilk iki vakayı gerçekleştirmiş olduk ve beyin cerrahisinde iyi dergilerden birinde yakında yayınlanarak literatüre geçecek. bilgisini verdi.

Robotik cerrahi için özel eğitim alan ekiplerinin ameliyata girdiğini aktaran Eroğlu, Uygun hastalarda, bu ameliyatlara devam edeceğiz. dedi.

 

 

 

 

 

medimagazin.com.tr

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir