Vitamin D, Capsule, Illustration 3d

D vitamini takviyelesi kilolu insanlarda etkili olmuyor

1 minute, 12 seconds Read
Paylaşın

D vitamini takviyesi, kemikleri güçlü tutmak ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için hayati önem taşır ve kanserden ölüm riskini azaltabilir. Ancak gözden geçirilen mevcut verilere göre, yararının yalnızca sağlıklı kilosunda olan kişiler için geçerli olduğu bulundu.

Brigham and Women’s Hospital tarafından yürütülen araştırma, 2010 ve 2018 yılları arasında yaklaşık beş yıl boyunca günlük D vitamini takviyesi alan 16.000 kişiyi takip etti. Tüm katılımcılar 50 yaşın üzerindeydi ve çalışmanın başlangıcında kanser veya kardiyovasküler hastalıkları yoktu. Yarısı, D vitamini içeren hapları alırken diğer yarısı da sahte bir hap alan plasebo grubuna yerleştirildi.

Brigham’dan araştırmacılar, vücut ağırlığının bu azalmada bir rol oynayıp oynamadığını görmek istediler. Vücut ağırlığı açısından bakıldığında, sonuçlar, her iki grubun da çalışma sırasında kanlarındaki D vitamini seviyelerinde bir artış olduğunu gösterdi. Ancak artış, fazla kilolu veya obez olmayan grupta önemli ölçüde daha yüksekti. Sonuçları yorumlayan uzmanlar, aşırı kilolu olmanın vücudun D vitamini üretme veya işleme yeteneğini bozabileceğini ve bunun da daha düşük seviyelere yol açabileceğini öne sürdüler.

Benzer Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir