Çin koronavirüs

Çin’deki Covid koronavirüs mutantına neden olabilir

1 minute, 42 seconds Read
Paylaşın

Çin’deki Covid-19 dalgası, dünya üzerinde yeni bir koronavirüs mutantına neden olur mu sorusuna bilim insanları, bunun cevabını bilmediklerini; ancak olası bir varyanta karşı endişelendiklerini belirtti.

Bloomberg News ve Financial Times’ın cuma günü bildirdiğine göre, ülkenin üst düzey sağlık yetkililerinin tahminine göre, Çin’de yaklaşık 250 milyon kişi aralık ayının ilk 20 gününde Covid-19’a yakalanmış olabilir.

Öte yandan Ulusal Sağlık Komisyonu, 20 Aralık’ta Covid-19 istatistiklerinin tutulmasına yeni standartların getirildiğini açıklamıştı. Buna göre, bundan böyle sadece virüse bağlı zatürre ve solunum yetmezliğinin sebep olduğu ölümlerin kayda geçirileceği, Covid-19 testi pozitif olduğu halde kronik hastalıklar veya kalp krizi gibi komplikasyonlardan hayatını kaybedenlerin istatistiklere dahil edilmeyeceği bildirilmişti.

AP’de yer alan habere göre, şu anda dolaşan Omicron varyantı olabileceği gibi suşların bir kombinasyonu ya da tamamen farklı bir varyant olabilir. Johns Hopkins Üniversitesi’nde bulaşıcı hastalıklar uzmanı olan Dr. Stuart Campbell Ray, Çin’in çok büyük bir nüfusu ama sınırlı bir bağışıklığı var. Bu, yeni bir varyantın ortaya çıkmasını görebileceğimiz bir ortam gibi görünüyor dedi. Her yeni enfeksiyon, koronavirüsün mutasyona uğraması için bir şans sunuyor ve virüs Çin’de hızla yayılıyor. 1,4 milyarlık ülke, sıfır Covid politikasını büyük ölçüde terk etti. Genel olarak bildirilen aşılama oranları yüksek olsa da, özellikle yaşlı bireyler arasında hatırlatma dozları seviyeleri daha düşük. Yerli aşıların ise ciddi enfeksiyonlara karşı mRNA tabanlı aşılara karşı daha az etkili olduğu kanıtlandı. Birçok kişiye bir yıldan daha uzun bir süre önce aşı yapıldı; bu da bağışıklığın azaldığı anlamına ve virüsün değişmesi için verimli zemin haline gelmesine yol açıyor.

Benzer Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir