Bangladeş’te işler kontrolden çıktı: Vaka ve can kayıpları artıyor

1 minute, 2 seconds Read
Paylaşın

Bangladeş’te dang humması salgını kontrolden çıktı. Ülkede son 24 saatte 18 kişi daha hayatını kaybederken, vakası sayısı ocaktan bu yana 87 bin 891’e çıktı. Yetkililer, dang humması vakalarının Dünya Sağlık Örgütünün öngördüğü sayıyı çoktan aştığını belirtti.

Bangladeş’te son 24 saatte 18 kişi daha dang hummasından yaşamını yitirirken, ülkede bu hastalıktan ölenlerin sayısı 416’ya yükseldi. DGHS’nin verilerine göre dang humması vakası sayısı, 43 bin 665’i Dakka’da olmak üzere ocaktan bu yana 87 bin 891’e çıktı.

DANG HUMMASI

Tropikal ve subtropikal bölgelerde görülen dang humması, insanlara sivrisinekler aracılığıyla bulaşıyor. Kuluçka döneminden sonra genel olarak hafif ateşe sebebiyet veren hastalık, bazı vakalarda ölüme neden olabiliyor. Vakalar, genellikle yağış dönemleri olarak bilinen haziran, eylül, aralık ve martta artış gösteriyor. Bilim insanları, yüksek sıcaklık ve uzun süren yağışların sıtma ve dang humması taşıyan sivrisineklerin artmasına sebep olduğu uyarısında bulunuyor. Hastalığa yol açan sivrisinek türünün, su birikintilerinde larva oluşturması nedeniyle muhtemel üreme alanlarının sürekli ilaçlanması gerekiyor.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir