fahrettin koca
fahrettin koca

Bakan Koca: Türk Dünyası Acil Medikal Kurtarma Birimi Çok Önemli

2 minutes, 8 seconds Read
Paylaşın

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türk Dünyası Acil Medikal Kurtarma Birimi’nin hayata geçirilmesini son derece önemli bulduğumuzu ifade etmek istiyorum dedi.

Koca, Özbekistan’ın Semerkant şehrinde düzenlenen Türk Devletleri Teşkilatı Sağlık Bakanları Toplantısı’nın açılışına katıldı.

Bakan Koca konuşmasına, Biz, Ayasofya ile güzelliğine ayrı bir güzellik katan İstanbul’uz, Hazar Denizi’nin rüzgarının serinlettiği Bakü’yüz, Ulukayın ağacını sembol eden Bayterek’in gölgesindeki Astana’yız, Tanrı Dağları’nın heybetini yansıtan Bişkek’iz, Türk- İslam medeniyetinin kültür başkenti Semerkant’ız. Kültürümüzü ilmek ilmek halısına dokuduğu Aşkabat’ız, Tuna Nehri’nin şehirleri birleştirdiği Budapeşte’yiz, Akdeniz’in ortasında açan çiçek Lefkoşa’yız. Biz, binlerce yıllık geçmişi ile beş bin yıllık bir halıya bağdaş kurmuş ulu bir çınarın dallarıyız ifadeleriyle başladı.

16 Mart 2023’te Ankara’da Afet-Acil Durum Yönetimi ve İnsani Yardım teması altında önemli bir zirve gerçekleştirildiğini hatırlatan Koca, zirveye Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, Kırgız Cumhurbaşkanı Sadır Caparov, Dönem Başkanı Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Türkmen halkının milli lideri, Türkmenistan Halk Maslahatı Başkanı Gurbangulu Berdimuhamedov ve Türk Devletleri Teşkilatı Genel Sekreteri Kubanıçbek Ömüraliyev’in katılım sağladığını söyledi.

Koca, Türk Devletleri Teşkilatı Olağanüstü Zirve Bildirisi”nde yer alan üye ve gözlemci devletlerin, “ulusal tıbbi kurtarma ekipleri arasında işbirliğini güçlendirmeye ve ortak kapasite geliştirme faaliyetlerinde bulunmaya hazır olduklarını” ifade etmelerinin, sağlık bakanlarına yeni bir misyon yüklediği değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Koca, şöyle devam etti: Türk Dünyası Acil Medikal Kurtarma Birimi’nin hayata geçirilmesini son derece önemli bulduğumuzu ifade etmek istiyorum. Bu kapsamda her türlü ulaşım, konaklama, eğitim ve diğer masrafları ülkemizce karşılanmak üzere Türk Devletleri Teşkilatına üye ülkelerden ilk etapta üçer kişinin katılım sağlayacağı eğitici eğitimi programını 9-17 Eylül 2023 tarihleri arasında İzmir Urla Afet ve Simülasyon Eğitim Merkezi’nde düzenlemeyi planlıyoruz.

 

Devamı

 

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir