Akciğer kanserinde umut veren gelişme

1 minute, 3 seconds Read
Paylaşın

Yılda yaklaşık 1.8 milyon insanın ölümüne neden olan akciğer kanseriyle ilgili 10 yıl süren küresel bir çalışmanın sonuçlarına göre, günde bir kez alınan bir hap akciğer kanserinden ölme riskini yarı yarıya azaltıyor.

The Guardian’da yer alan habere göre, dünyanın en büyük kanser konferansında sunulan sonuçlara göre, osimertinib adlı ilacın ameliyattan sonra alınması hastaların ölme riskini yüzde 51 oranında azalttı.

Yale Üniversitesi tarafından yürütülen son aşama çalışmanın sonuçları Amerikan Klinik Onkoloji Derneği’nin (Asco) Chicago’daki yıllık toplantısında sunuldu.

İlaç 26 ülkede 30 ila 86 yaş arasındaki hastalar üzerinde denendi. Hapın hastalığın en yaygın formu olan küçük hücreli dışı akciğer kanseri hastalarına yardımcı olup olamayacağına bakıldı.

Denemedeki herkes, küresel akciğer kanseri vakalarının yaklaşık dörtte birinde bulunan ve Asya’daki vakaların yüzde 40’ını oluşturan EGFR gen mutasyonuna sahipti. EGFR mutasyonu kadınlarda erkeklerden daha yaygındır ve hiç sigara içmemiş ya da hafif sigara içicisi olan kişilerde görülür.

Benzer Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir