şişli escort
Bugun...


Yeliz Doğan Merih

facebook-paylas
Artık İnovasyon Deyince Akla Hemşireler Gelecek
Tarih: 15-06-2021 11:55:00 Güncelleme: 15-06-2021 11:55:00


Farklı, değişik, yeni fikirler geliştirmek ve uygulamak olarak tanımlanan inovasyon terimi,  artık her alanda sik duyduğumuz terimler arasında yer alıyor.  Yaşamımızda  inovasyon ve yaratıcılığın yeri giderek büyüyor. Özellikle sağlık sektöründe yaşanan yenilikler, sağlık çalışanlarının çok yönlü gelismesini ve yeni roller üstlenmesini zorunlu kiliyor. Tüm bu gelisim ve degisimlerden hemsirelik meslegi de nasibini aliyor. Artik hemsireler hasta bakimina yenilik getirmek, bakim maliyetini azaltmak ve hemsirelik hizmetinin kalitesini arttirmak amaciyla inovasyon temali yeni, farkli, siradisi projeler üretiyorlar. 
 
Yasamimizda  inovasyon ve yaraticiligin yeri büyüktür.
Günümüzde bilgi akisinda yasanan yogunluk, bireylerin çok yönlü gelismesini ve yeni roller üstlenmesini zorunlu kilmaktadir. Bireylerin yalnizca belli düsünsel becerilere sahip olmasi diger bir ifade ile zeki olmasi bu yüzyilda degerini yitirmis, yerini çok yönlü insan kavramina birakmistir. Çok yönlü insan;  baskalarinin düsüncelerinden yararlanarak kendi kendine karar verebilen, uygulamalarinda etki altinda kalmadan olaylara genis bir perspektifle bakmayi aliskanlik haline getirebilen, yeni durumlara uyum saglayabilen, karar verme becerileri gelismis, olaylara ve durumlara elestirel yaklasabilen,  yaratici insandir.
 
Hemsirelik egitiminin en temel yapi taslarindan birisi de bireylerde yaraticiligi gelistirmektir. Mesleki egitimin ilk basamaginda hemsirelik ögrencilerine ilk ögretilen ilkelerden biri de “hemsire yaraticidir” yaklasimidir. Degisen saglik bakim gereksinimleri dikkate alindiginda hemsirelik yaratici, arastirici, bilgiye ulasan, bilgi üreten ve bilgiyi kullanabilen meslek üyelerine ihtiyaç duymaktadir. Saglik gibi insanligin gelecegini etkileyecek birçok alandaki yeni buluslar bireylerin yaraticiligini kullanabilmesi ve inovasyon sürecini baslatabilmesi ile mümkün olacaktir. Iste bu süreçte, inovasyon ve bakima yeni yaklasimlar getirmek, mesleki gereksinimler arasinda yer almaktadir.
 
 
Hemsirelik mesleginde inovasyon süreci, sadece günümüzde degil hemsireligin var oldugu tarihten itibaren hizmet sunumlarindaki yerini ve önemini korumaktadir. Modern hemsireligin baslangiç ismi olarak kabul edilen Florence Nightingale, 1800’ lü yillarda, “Daha yasanilasi bir dünya, böyle bir dünya bize bagislanmayacak, o halde hiç duraksamadan bu dünyayi olusturmak için çalisalim. Yasama uymak yerine onu degistirmeliyiz” diyerek degisimin gerekliligine ve kaçinilmazligina dikkat çekmistir.
Günümüz dünyasinda bu durum inovasyon ile ifade edilmektedir. Inovasyon (bulus, yenilik, yaraticilik); yeni ve faydali fikirlerin yaratilmasi ve uygulamaya geçirilmesi olarak ifade edilmektedir. Inovasyon kendi bilgi birikimini olusturan tüm profesyonel mesleklerde oldugu gibi hemsirelik içinde önemlidir. Hemsireler hizmet sunumlarinda etkin ve istendik sonuçlari yakalayabilmek için sürekli degisime ayak uydurmak zorundadirlar. Bu asamada hemsireler bakim kalitesini arttirmak için yeni ve yaratici faaliyetleri yürütmektedirler. Inovasyon olarak adlandirilan bu faaliyetler, hasta bakim maliyetini azaltirken, bakim kalitesini de artirmaktadir.  
 
Hemsirelikte inovasyon sürecinin baslatilmasinin temel basamaklarini; firsat yaratmak, motivasyonu saglamak, yol gösterici süreçleri desteklemek ve süreci cazip hale getirecek modelleri dizayn etmek olusturmaktadir. Bu basamaklar; hemsirelerin inovasyon sürecine olan katilimlarini arttirarak,  hemsirelerin maliyet etkin, hedefleri belirlenmis ve kaliteli saglik bakim sistemine entegrasyonlarini saglayacaktir. 

Hemsirelikte inovasyon sürecini aktive etmede; süreci tanitacak, cazip hale getirecek ve yol gösterecek bilimsel aktivitelerin yapilmasinin yeri büyüktür.  Bu aktiviteler, hemsirelerin bilimsel süreçlerde kendilerini ifade etmeleri için etkin bir platform niteligi tasir. Bu amaçla 2012 yilinda hastanemiz 150. yil kutlama etkinlikleri içerisinde, hemsirelikte inovasyon sürecini aktive etmek amaçli alaninda bir olma niteligi tasiyan,  “Hemsirelikte Inovasyon” isimli ödüllü proje yarismasini gerçeklestirdik. Proje yarismasinin amaci “hemsirelik hizmetlerine yenilik getirmek, bakim maliyetini azaltmak, hemsirelerin klinik hizmetlerinde pratik, uygulanabilir, zaman yönetimine uyan ve hizmeti gelistirici yeni hemsirelik uygulama örneklerini ortaya koymalarini saglamaktir.
 
Proje yarismamizda yola çikis noktamiz öncelikle meslegimiz için faydali, fark yaratan, mesleki degisim ve gelisim sürecini destekleyici bilimsel bir etkinlik düzenlemekti. Zeynep Kamil Hastanesi Hemsirelik Hizmetleri, alaninda bir çok kez ilklere adini yazdirmis ve hemsirelik mesleginde önemli olan bir çok ödülü almaya hak kazanmistir. Bu güzel mesleki degisim sürecini tüm meslektaslarimiza  yaymak, bu alanda motive edici bir model olmak amaci ile yarismamizi ve sempozyumumuzu organize ettik. 
Profesyonel bir hemsirelik meslegi için tüm çabalarimizin içerisine, yeni ve fark yaratan bir uygulama daha eklemek amaci ile organize ettigimiz “Hemsirelikte Inovasyon Proje Yarismasi” meslegimizi daha iyiye götürmek ve bakim kalitesini arttirmak amaci ile dizayn edilmis etkin bir bilimsel etkinlik niteligi tasimaktadir.    
 
2012 yilinda öncelikle hastanemiz 150. yil kutlama etkinliklerinde baslattigimiz sürecimizde, hemsirelik hizmetleri içerisinde yer alan alanlarda belirlenen sorunlarin giderilmesi amaçli yeni uygulama örnekleri veya varolan hizmet sunumlarinin daha etkin, pratik, zaman yönetimine uyan ve bakim kalitesini artiran özellik kazanmasini saglamak amaci ile belirlenen inovatif örneklerin basvurulari kabul edilmistir. 
 
Hemsirelikte inovasyon süreci aktive etme adina 4 yildir çok emek harcadik. Hemsirelik hizmet alanlarinin tamamini kapsayan alanlarda (tedavi hizmetleri, bakim hizmetleri, egitim ve danismanlik hizmetleri, hemsirelik hizmet kayitlari) inovasyon basvurularinin yapildigi yarismamiza ilk yil hastanemizden 29 basvuru yapilmis,  bilimsel kriterler baz alinarak hazirlanan skala sonucunda yapilan degerlendirmede; 4 basvurunun hemsirelik alanina yenilik getirecek bulus niteligi tasidigi belirlenmistir.  2013 yilinda ise projemizi daha fazla meslektasimiza duyurmak için yola çiktik. Bu asamada hastanemizin önderliginde yarismamiz Istanbul genelinde çalisan tüm hemsirelerimizin inovatif yeni uygulama örnekleri ile katilabilecegi bir bilimsel etkinlik haline dönüsmüstür.  2013 yilinda hastanemiz hemsirelik haftasi kutlamalari kapsaminda süreci aktive etmek, hemsirelerimizin inovasyon konusunda farkindaligini arttirmak amaci ile  Hemsirelikte Inovasyon Sempozyumu düzenlenmistir. 2013 yilinda Istanbul genelinde toplamda 50 basvurunun yapildigi, degerlendirme sonucunda; 16 basvurunun hemsirelik alanina yenilik getirecek bulus niteligi tasidigi saptanmistir. 2014 yilinda inovasyon sürecimiz daha da büyüyerek  Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu bünyesindeki hemsirelik haftasi kutlamalari dahilinde Ülkemizdeki tüm hemsirelerin katilabilecegi bir bilimsel sölen haline dönüsmüstür. Türkiye genelinde 200 basvurunun yapildigi yarismada Zeynep Kamil Hastanesi hemsireleri 33 inovatif bulusla ilk sirada yer almistir. 2015 yilinda sempozyum ve yarisma yine hastanemiz bünyesinde gerçeklesmis ve yarismaya 29 hemsirelik bulusu katilmistir. 2016 yilinda tekrar Istanbul genelinde gerçeklestirilen Sempozyum ve yarismamiza rekor sayida inovatif hemsirelik bulusu katilmis bu buluslarin 67’si Zeynep Kamil Hastanesi hemsireleri  tarafindan gerçeklestirilmistir. 
 
Yarismalar dahilinde yapilan degerlendirmelerde dereceye giren projelere ödüller verilmis ve katilan hemsirelerin motive edilmesi saglanmistir.  Hemsirelik uygulamalari için yeni, fark yaratan, uygulanabilir ve hemsirelik hizmetlerinin kalitesini arttirabilir özellikte olan inovatif uygulama örneklerinin katildigi yarismamizda, her yil daha fazla hemsiremizin sürecimize katilmasi, meslegimize yönelik anlamli buluslar gelistirmesi bizi oldukça mutlu etti. 
 
Zeynep Kamil Kadin ve Çocuk Hastaliklari Egitim ve Arastirma Hastanesi içerisinde görev yapan yöneticiler, klinik sorumlularin yaninda üniversite bünyesinden degerli hocalarimizdan olusturulmus bir degerlendirme ekibi tarafindan projelerin degerlendirilmesi yapilmaktadir. Basvuru tarihleri arasinda elektronik mail adresine gelen projelerin içerik, yeni bir uygulama olma, uygulanabilir olma, hemsirelik hizmetlerinin kalitesini arttirma, zaman yönetimine uyum, güncel olma gibi yönlerden degerlendirmesi yapilarak bir skala esliginde puanlamasi yapilmaktadir.  En çok puan olan ilk üç proje sahiplerine para ödül verilmekte, mansiyon ve tesvik alan basvurularda ödüllendirilmektedir. Gelistirilen uygulamalar pilot kliniklerde uygulamaya geçirilerek etkinligi degerlendirmis ve bakim kalitesi arttirilmistir.
 
Hemsirelik hizmetleri bünyesinde gelistirilmis tüm inovatif buluslar bizler için çok degerli. Bu buluslarin sadece kagit üzerinde kalmasini istemedik. Projeleri hayata geçirmek adina zorlu bir yola çiktik ama basardik. Dört  yillik süreçte Hastanemiz bünyesinde hemsirelerimizin ürettigi inovatif buluslarin korunmasi adina patent ve faydali model basvurularinda bulunduk. Bu süreçte 30 patent belgesi aldik. Hala belge süreci devam eden birçok bulusumuz var. Ülkelerin gelismislik kriterleri arasinda patent oranlari oldukça önemli. Biz hastanemiz hemsireleri olarak yaptigimiz buluslara aldigimiz patent belgeleri ile bu süreci oldukça destekledigimizi düsünüyoruz. Asagida ilk belgeleri alan hemsirelerimiz var, yüzlerindeki gurur ve mutlulugu inovasyona ilgisi olan tüm hemsirelerin yasamasi bizim temel amacimiz. 
 Belgelendirme süreci biten buluslarimiz için Istanbul Saglik Endüstrisi Kümelenmesi (ISEK)  ekibine katildik. Bu bilimsel ekip içerisine üye olan tek hemsirelik ekibi bizleriz. Bu kümelenme ekibi sayesinde birçok kez Istanbul ARGE fuarlarindan davet aldik, projelerimizle katilarak, buluslarimizin hayata geçmesi için tanitimlar yaptik. Suanda birkaç bulus için üretim süreci aktive edilmek üzere, belki de birkaç yil sonra hemsirelerimizin buluslarini hizmet sunumlarinda kullanmaya baslayacagiz. Bu bizim için büyük bir gurur.
 
Hemsirelik hizmetleri bünyesinde inovatif süreci aktive etmek çok zorlu ama bir o kadar da güzel sonuçlanan bir yol haritasi oldu. Evet Zeynep Kamil Hastanesi Hemsireleri olarak inovasyonu kurum kültürü haline getirdik. Ama tüm hastaneler bizim kadar sansli degil. Farkli kurumlarda birçok hemsire aslinda inovatif fikirlere sahip ama yol gösterecek bir rol modeli olmadigindan bu fikrini hayata geçiremiyor, kendini kisitliyor ve buluslari hayal olarak kalmaya devam ediyor. Bizim sürecimiz hep destekle basladi hemsirelerimize rol model olduk, yol gösterdik, cesaretlendirdik, motive ettik, egitimler verdik ve sonuç mükemmel. Iste bu süreci yetenegi olan tüm hemsirelere entegre etmek için Ülkemizde ilk defa alandaki hemsirelerin kurdugu “Inovatif Hemsirelik Dernegi” ni kurduk. Bu dernek araciligi ile hastanemizde basardigimiz süreci Ülkemiz genelindeki tüm hemsirelere yaymak istiyoruz. 
 
Hemsirelik meslegi, degisen ve gelisen dünya düzeninde var olabilmek için tüm kanallarini açik tutmali, tüm varligiyla birlesmeli, devam eden profesyonel egitimlerle güçlenmeli ve bilgi birikimini her meslek üyesine açik tutarak varliginin niteligini arttirmalidir. Bu asamada inovasyon süreci aktive edilmeli, mesleki degisim ve gelisim sürecini baslatarak mesleki gelecegimiz sekillendirilmelidir. Tüm gereksinimler dikkate alinarak baslatmis oldugumuz inovasyon sürecimize tüm meslektaslarimizin katki-katilimlarini bekler ve  bu süreçte bizi motive eden, emegi geçen tüm yöneticilerimize ve saglik bakim hizmetleri proje organizasyon ekibime çok tesekkür ederim.
 
Iletisim:
Proje sorumlusu: Dr Yeliz DOGAN MERIH 
Tel:02163910680-1014 
Cep:05445219251
E-Posta: yelizmrh@gmail.com
Zeynep Kamil Kadin ve Çocuk Hastaliklari Egitim ve Arastirma Hastanesi
Saglik Bakim Hizmetleri Müdürü
Inovatif Hemsirelik Dernegi BaskaniBu yazı 542 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
HABER ARA
YUKARI