18.12.2018
Sponsor

Anasayfa » Güncel » Diyabet hastaları için özel proje TİPine Bakmadan Alma
Diyabet hastaları için özel proje TİPine Bakmadan Alma

Diyabet hastaları için özel proje TİPine Bakmadan Alma


Sen Bul Diyabet Kolaylaşsın yarışmasında kazanan projeler belli oldu.


Üniversite ögrencilerinin, diyabetli hastalarin günlük yasamlarini kolaylastiracak buluslarinin yer aldigi proje yarismasinda; “Ürün Kategorisi”nde “Tip 2 Diyabet Tedavisinde mTOR Inhibisyonu” adli proje birinci seçilirken “Servis Kategorisi”nde “TIP'ine Bakmadan Alma” ve “Kurumsal Sosyal Sorumluluk Kategorisi”nde “Diyabetik Menü” birincilik ödülüne layik görüldü. Yarisma sonunda Ürün, Servis ve Kurumsal Sosyal Sorumluluk kategori birincilerine büyük ödül olan 10.000 TL’nin yani sira bu yil ilk defa Sanofi’de staj imkani da sunuldu.
 
Ögrencilerin projeleri özetle söyle:
 
Diyabetik Menü
 
Eskisehir Osmangazi Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisligi Yüksek Lisans ögrencisi Can Çoksöyler: “Ben yaklasik bir buçuk yildir Tip 1 diyabetliyim. Bu projeyi tipki benim gibi disarda yemek yemeyi seven diyabet hastalari için ürettim. Çünkü seçecegimiz yemeklerin karbonhidratlarini hesaplamamiz, bunun için gittigimiz restoranlarin asçilariyla konusmamiz ve bilgi almamiz gerekiyor. Menülerde yiyeceklerin yaninda karbonhidrat miktarlari yaziyor olsa her sey çok daha kolay olurdu. Alinacak insülin miktari, yemegin uygun olup olmadigi hatta ara ögün yerine geçip geçmeyecegini daha rahat karar verebilirdik. Projem aslinda kendi hikayeme dayaniyor. Bunu hayata geçirmek için öncelikle bir uzman grubuna ve en azindan gönüllü birkaç restorana ihtiyacimiz var. Bu sefer, talep eden isletmelerin yiyecek çesitleri uzmanlar tarafindan incelenecek ve test edilecek. Arzu edilen müsterilere verilecek menülerdeki kalemlerin yaninda kalemlerin yaninda karbonhidrat ve kalori degerleri de bulunacak ve bu isletmeler uzman heyet tarafindan sertifikalandirilmis olacak. Projede en kritik nokta da iste tam burasi; sertifikalandirma. Çünkü güvenilirlik ve sürdürülebilirlik burada kilit konumda.”
 
Tarzini koru, diyabetten kopma
 
ITÜ Çevre Mühendisligi Bölüm ögrencisi Sena Yüzgeç: “Ben 8 yildir Tip 1 diyabetliyim. Bildiginiz gibi sik sik seker ölçümleri yapmali ya ögün saatlerinde yada bazi aralarda igne yapmaliyiz. Igne bölgeleri olarak kollarimizi, bacaklarimizi, kalçamizi ve karin bölgemizi kullaniyoruz. Kis aylarinda kalin, dar ve uzun kollu kazaklar, pantolonlar ve atletler yüzünden igne yapmak tam anlamiyla bir çileye dönüyor. Ben de detaylandirmaya çalistigim bu genis kitle kapsamli projemde çogu benim gibi diyabetli arkadasimin hayatina baska bir bakis kazandiracagimi düsünüyorum. Tasarladigim her tarza özgü kiyafetlerle igne bölgelerine ulasmak kolaylasacak ve hayatimizda ignelerimizi yapma biçimimiz degisecek. Örnegin tuvaletlere gidip soyunmamiza ya da zorluklarla kollarimizi kivirmamiza gerek kalmayacak. Istedigimiz zaman istedigimiz yerde hem bacagimizdan hem kolumuzdan hem kalçamizdan hem de karnimizdan rahatlikla ve çekinmeden igne yapabiliriz.”
 
Bir Baska Pencereden Hayat
 
*Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ilayda Gedik ve Lalin Elkatip : “Temel amacimiz toplumda diyabet hastaligi hakkinda bilinci arttirmak. Hem insanlari bilgilendirmeye hem de yeni ürün ve servisler kesfetmeye tesvik etmek. Bizler istiyoruz ki, ölümcül bir hastalikmis gibi düsünülen seker hastaliginin aslinda tiplerinin oldugunu ve kisi kendi hastaligini tanirsa aslinda ne kadar kaliteli bir hayat sürdürebilecegini her hastaligin aslinda basinda dedigimiz gibi “ YENMEK ISTIYORSAK ÖNCE HASTALIGI KABUL ETMELIYIZ”. Kabul ettikten sonra da, bu hastalik için elimizden gelen bütün imkanlari kullanmaliyiz. “DOGRU MÜDAHALE HAYAT KURTARIR” sözünü biz bu videoya hem seker hastalarina hem de yakinlarina göstermek için farkindalik yarattik. Bu projeyi bir Go Pro kamerasiyla 3 farkli bölümden olusan bir video çekerek olusturduk. Hastalik öncesi, hastaligin belirtilerini neler oldugun anlatan ilk bölüm, ikinci olarak hastalarin bundan sonra neler yapmasi, üçüncü olarak ise , toplumda diyabet hastalarina karsi farkindalik yaratmak. “
 
TIP’ine Bakmadan Alma
 
*Trakya Üniversitesi Eczacilik Üniversitesi Ögrencileri Irem Tunali & Besir Sefa Mumay: Öncelikli amacimiz Tip 1 diyabetlilerin siradan insanlar gibi marketlerle iç içe olmasi ve marketlerden alisveris yaparken akillarinda soru isaret kalmamasi. Bu dogrultuda marketlerde ürünlerin üzerine koyacagimiz Tip etiketleriyle amacimiza ulasmak istiyoruz. “ TIPINE BAKMADAN ALMA!” sloganiyla çikacagimiz yolda Tip 1 diyabetlilerin faydalanacagi Tüketici Inceleme Platformu olusturmak istiyoruz. Paketli hazir gidalar eklenen etiket ve ayrica olusturacagimiz mobil uygulamalariyla da bir diyabetlinin elindeki ürünle ilgili bilmesi gereken her seyi onlarla paylasacagiz. Diyabet hastalari bu aplikasyonu cep telefonuna indirdiklerinde istedikleri ürünleri programa okutacak ve hakkinda detayli bilgi sahibi olacak. Bu üründe ne kadar seker var, benim seker oranimin ne kadarini karsiliyor gibi sorularin cevaplarini aninda bulacaklar”
 
Tip 2 Diyabet Tedavisinde mTOR Inhibisyonu
 
Koç Üniversitesi Kimya ve Biyoloji Mühendisligi bölümünden Fulya Aksit : “Proje’nin amaci toksit etkiyi azaltarak daha az yan etkisi bulunan enzim Inhibitörü dizayn etmektir ki mTOR aktivitesi bu yeni ürünle çok daha az yan etkiye sebep vererek engellenebilsin. mTOR proteinin diyabet hastaliginin yani sira obezite ve kanser hastaliklarinda rol oynadigi bilinmektedir. Bununla birlikte çagimizin korkulan hastaliklarindan diyabet, obezite ve kanser oraninin bugünküne oranla çok daha az olacagi tahmin edilmektedir. Bu dogal yöntemle hastalar baska hastalik risklerine karsi korumaya alinmis olacaktir.”