18.12.2018
Sponsor

Anasayfa » Yaşam » "Akran zorbalığı"nın çaresi merhamet eğitimi
Akran zorbalığının çaresi merhamet eğitimi

"Akran zorbalığı"nın çaresi merhamet eğitimi


Prof. Dr. Kemal Sayar, yetişme döneminde "akran zorbalığı"na maruz kalan çocukların yetişkinliğinde bu travmanın izlerini taşıyabildiğini belirtti.


Marmara Üniversitesi Tip Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dali Baskani Prof. Dr. Kemal Sayar, yetisme döneminde "akran zorbaligi"na maruz kalan çocuklarin yetiskinliginde bu travmanin izlerini tasiyabildigini belirterek, ögretmenlerin ve ailelerin çok dikkatli olmasi, okullarda "merhamet egitimi" verilmesi gerektigini söyledi.

Sayar, AA muhabirine yaptigi açiklamada, akran zorbaliginin sadece egitimin kalitesini düsürüp, okullarda huzuru bozmadigini, çocuklarin ve gençlerin ruhsal ve bedensel sagligini bozarak, gelisimlerine engel oldugunu aktardi.

Çocuklarin günümüzde güçlü olanin hakli oldugu bir dünyaya dogduguna isaret eden Sayar, sunlari belirtti:

"Çocuklar bir baskasina boyun egdirerek daha basarili ve güçlü olduklarini hissetmeye basliyor. Bu, içinde yasadigimiz kültürün bir neticesi olarak ortaya çikiyor. Akran zorbaliginda daha zayif, daha farkli ve ezik olarak görülen çocuklara bir grup baska çocugun ruhsal açidan yildirma taktigi uygulamasi mümkün. Eziyet eder, kötü söz söyler, baska insanlarin önünde asagilayabilirler. Bu tarz bir travmanin ömür boyu süren etkileri olabilir. Yetisme döneminde akran zorbaligina maruz kalmis insan, yetiskinliginde bu travmanin izlerini tasiyabiliyor. Dolayisiyla okullarin ve ailelerin çok dikkatli olmasi gerekiyor."

Sayar, akran zorbaliginin önlenebilecegine dikkati çekerek, söyle dedi:

"Sürekli, okullarda 'merhamet egitimi' verilmesi gerektigini savunuyoruz. Çocuklarimiz acimasiz video oyunlari oynuyor ve acimasiz televizyon dizileri izleyerek büyüyorlar. Baskasini yildirma ve zalimlik yapmanin dogal oldugunu, eger zalim olmazsa mazlum olacagini düsünüyorlar. Adeta ormanda büyür gibi bir psikoloji içinde yetisebiliyorlar. Iste merhamet egitimi, bizi insan caninin ne kadar kirilgan, kutsal ve bir baskasinin caninin ne kadar kolay aciyabilir oldugunu göstererek, empati ile baskasinin acisini anlama yönünde egitecek bir egitimdir."

Bu konuda egitimciler ve ailelere büyük is düstügünün altini çizen Sayar, "Anne ve babalar çocuklarina iyi örnek olur, merhametin degeri ve erdemini ögretebilirlerse bu olay bir yangin haline gelmeden bitirilebilir" dedi.

Sayar, ebeveynlerin çocuklarini sürekli ayricaliklarla büyütmek yerine, baska insanlarin dertlerine kulak verebilecek faaliyetlerde bulunmalarini saglamalari gerektigini vurguladi.

Çocuklarin, huzurevindeki yaslilari, lösemiyle mücadele eden çocuklari veya Suriyeli siginmacilari ziyaret ettirilmesini isteyen Sayar, böylece farkli hayatlarin da olabildigini görebileceklerini bildirdi.

- Televizyon karakterlerinden esinleniyorlar

Bilge Kadin Arastirma Merkezi (BILKA) Baskani Alev Sezen de 34 ilde yaptiklari arastirma sonucu hazirladiklari "Akran zorbaligi" raporu ile yurt disinda "Bullying" (zorbalik) adi verilen rahatsizligin önlenmesi için hukuki ve idari platformda mücadele edilmesini saglamayi amaçladiklarini belirtti.

Raporun sinif, psikolojik rehberlik ve danisma gibi çesitli branslarda 360 ögretmenle gerçeklestirilen anket sonrasi hazirlandigini dil getiren Sezen, "Bullying vakalarinda önleyici etken olarak manevi vurgu öne çikiyor. Egitimcilerin yüzde 76'si, akran zorbaliginin ders düzeni bakimindan olumsuz etkisinin bulundugunu belirtti. Bu konuda egitim camiasina büyük görev düsüyor. Zorba ögrencilerin davranis modeli olarak esinlendikleri kisiler irdelendiginde en basta televizyon karakterlerinin, daha sonra aile fertleri ve mahalledeki büyüklerin yer aldigi görülmektedir" diye konustu.

(kaynak)